Podnebie a ročné obdobia
Asi 1500 kilometrov dlhý reťazec hlavných novozélandských ostrovov spadá do oblasti mierneho až teplého podnebia, do tzv. zóny západného vetru a do okraja subtrópov. Pri morskej hladine meraná priemerná ročná teplota Severného ostrova (North Island) dosahuje 15 °C (v lete asi 23 °C/v zime 8 °C), na Južnom ostrove (South Island) to je 9 °C (20 °C/6 °C). Aj keď tieto priemerné hodnoty len málo odpovedajú o skutočných teplotách v jednotlivých častiach zeme, aj tak si z nich vieme ľahko predstaviť to, ako je novozélandské podnebie mierne – dobytok tu zostáva po celý rok na pastvinách.
More je všade blízko, preto tu extrémne teplotné rozdiely nehrozia. More sa tiež stará o dostatok vlhkosti: Najväčší počet zrážok (okolo 8000 mm ročne) zaznamenávajú západné hrebene až 3754 metrov vysokého masívu Južného ostrova. Oblasť v jeho dažďovom tieni patrí s cca 300 mm ročných zrážok k najvyprahnutejší v krajine. Všetky ostatné oblasti vykazujú podobne ako krajiny v európskom miernom podnebnom pásme 600-1500 mm zrážok ročne. Pritom by však mali návštevníci rátať s rýchlymi zmenami počasia, s vetrom a miernymi teplotami.
Keď si na severnej pologuli užívame leto, na Novom Zélande vrcholí zima: vo vyšších polohách padá sneh, v nížinách však sneží len ojedinele. Lyžiarske terény nájdeme na Severnom aj Južnom ostrove. Letné prázdniny pripadajú na Novom Zélande na december/ január, v týchto mesiacoch prichádza na zelené ostrovy najviac turistov.[1][2]