Poloha a rozloha
Z pohľadu obyvateľov severnej pologule, teda hlavne Európy a Ázie, leží Nový Zéland down under – tj. „dole“, na juhu. Tento ostrovný štát sa nachádza 1600 km od Austrálie, no ešte omnoho ďalej cez Južné ľadové more od Antarktídy. Juh Nového Zélandu sa nachádza približne rovnako ďaleko od južného pólu ako k rovníku. Jeho tri hlavné ostrovy, North Island, South Islond a StewArt Island, ležia medz 34° A 47° južnej šírky. Z pohľadu severnej pologule táto poloha leží niekde medzi Alpami a stredným Tuniskom.
K Novému Zélandu tiež patria niektoré malé, z časti neobývané ostrovy v okolitých moriach, kotré siahajú od ostrova Campbell Island (52° južnej šírky) v Južnom ľadovom mori až po Kermadekové ostrovy (29° j. šír.) v Tichom oceáne. Zo zahraničnopolitického hľadiska zastupuje Nový Zéland taktiež niektoré ostrovy v tropickej Polynézií – Cookove ostrovy a ostrov Niue (angl. Savage Island) rovnako ako niektoré atoly súostrovie Tokelu, ktoré leží priamo uprostred Tichého oceánu.
Rozloha Nového Zélandu je 270534 km2 a tým aj prevyšuje svoje koloniálne cetrum – Veľkú Britániu – no v počte obyvateľov za ňou riadne zaostáva: oproti 60 miliónom obyvateľou Spojeného Kráľovstva ich v zemi kiviou žije len necelé 4 milióny (z toho cca 70 % evroópskeho pôvody, 15 % Maorov a cca 7 % tichomorského a iného ázijskeho pôvodu) Hustotou zaľudnenia sa tak Nový Zéland radí niekde na úroveň Nórska alebo Fínska.[1]