Prieskumná časť - dotazník

V tejto oblasti našej praktickej časti by sme sa chceli venovať znalostiam občanov Slovenskej republiky o Novom Zélande. Dotazník, ktorý vyplnilo 69 respondentov, sa týkal najmä všeobecných znalostí, ale tiež aj osobných postojov voči krajine.

Prvá otázka sa týkala pohlavia respondentov: 

 
 

Muž

34

49 %

Žena

35

51 %

Z grafu vieme vyčítať, že pomer žien a mužov je takmer rovnaký. 

Druhá otázka sa týkala veku respondentov:

Do 18

23

33 %

18-30

34

49 %

30-45

8

12 %

45 a viac

4

6 %

Z grafu vieme vyčítať, že najviac zúčastnených sa nachádza vo veku 18-30 rokov, celkovo je tam až 34 ľudí, z toho 18 žien a 16 mužov takže znova môžeme hovoriť o vyrovnanom počte. Naopak v druhom najväčšej skupine respondentov, v rozmedzí do 18 rokov, to už až také vyvážené nie je. Z 23 ľudí, je 15 žien a 8 mužov. Treťou kategóriou sú ľudia vo veku 30-45 rokov, kde sa nachádza 8 zúčastnených, z toho iba 1 žena a 7 mužov. V poslednej kategórii v rozmedzí 45 a viac rokov, sa nachádzajú 4 ľudia, z toho opäť 1 žena a 3 muži.

Tretia otázka: Navštívili ste už Nová Zéland?

 

Áno

26

38 %

Nie

43

62 %

Odpovede na túto otázku nás trochu prekvapili, keďže až 26 ľudí, teda 38 % zúčastnených ľudí odpovedalo kladne. Z toho vyplýva, že Slováci aj vďaka bezvízovému styku na 90 dní a možnosti vycestovať až na 12 mesiacov vďaka vízam Working Holiday (pracovná dovolenka) majú chuť cestovať na tieto ostrovy. Z výsledkov, ktoré sa však v grafe nenachádzajú sme zistili, že z 26 ľudí čo Nový Zéland navštívilo, bolo 15 mužov a 11 žien. Ženy ktoré Nový Zéland navštívili sa nachádzajú hlavne vo vekom rozmedzí 18-30 rokov a to až desať, iba jedna z nich sa nachádzala mimo tohto rozmedzia a to vo veku 30-45. U mužov sa to naopak, dosť líšilo. Najviac z nich sa nachádza vo vekovej hranici 18-30 a to presne ôsmi, vo vekom rozmedzí 30-45 sú až 5. V ostaných dvoch kategóriách sú v každej po jednom. Z toho vyplýva, že ženy chcú cestovať ešte pred dovŕšením 30 rokov, keďže po 30 si väčšinou chcú založiť rodinu, budovať kariéru.

Štvrtá otázka: Odkiaľ ste sa dozvedeli o Novom Zélande?

Pri tejto otázke bolo na výber z piatich možných odpovedí a to:

 

·         Z geografie

38

55 %

·         Z Pána prsteňov a Hobbita

9

13 %

·         Mnoho som o ňom čítal/a

11

16 %

·         Videl/a som dokumentárny film

7

10 %

Nikdy som o ňom nepočul/a

0

0 %

V tejto otázke najviac ľudí odpovedalo a to až 38, čiže až 55 % - Z geografie. To znamená, že hoci pre Slovákov nie je až také dôležité vedieť, kde sa tieto ostrovy nachádzajú, stále si pamätajú aspoň niečo z učiva, ktoré bolo pravdepodobne len okrajové.  Ďalšou skupinou je 11 členná skupina, ktorá odpovedala: Mnoho som o ňom čítal/a. To znamená, že títo ľudia sa o Nový Zéland naozaj zaujímajú a pravdepodobne niektorí z nich patria aj do skupiny, čo Nový Zéland navštívila. Ďalšou, tentoraz 9 člennú skupinu tvoria ľudia, čo odpovedali: Z Pána Prsťeňov a Hobbita. Áno, tieto filmy Nový Zéland naozaj preslávili, keďže ukazujú to najkrajšie čo tento raj ponúka, a tým aj výrazne prispeli k výkonu novozélandskej ekonomiky. Novozélandská vláda dokonca vymenovala ministra pre záležitosti Pána Prsteňov. Jeho úlohou bolo zabezpečiť, aby natáčanie prispelo čo možno najviac k rastu miestnej ekonomiky. Preto naozaj nie je prekvapením, že až 9 opýtaných ľudí sa o tejto krajine dozvedelo práve z týchto filmov. Odpoveď: Videl/a som dokumentárny film, si zvolilo 7 opýtaných. Tiež to nie je až také prekvapujúce, keďže o Novom Zélande existuje naozaj množstvo takýchto filmov. Odpoveď: Nikdy som o ňom nepočula si na našu radosť, nezvolil ani jeden z respondentov.       

Piata otázka: Vedeli ste, že trilógia Pána prsteňov a Hobbita sa natáčala na Novom Zélande? 

 

Na túto otázku odpovedalo až 49 opýtaných kladne, z čoho vyplýva, že filmy Pán Prsteňov a Hobbita sú naozaj populárne aj medzi širokou verejnosťou, a tým pádom ich táto krajina ukazovaná v týchto filmoch zaujala natoľko, že si o ich natáčaní pravdepodobne sami niečo našli. 

Šiesta otázka: Zaujímate so o Nový Zéland, chceli by ste ho v budúcnosti navštíviť?

Na túto otázku odpovedalo až 57 opýtaných ľudí  kladne, čo môžeme pripísať práve spomínaným filmom, alebo ľudí táto krajina naozaj zaujíma, videli nejaké obrázky, fotky, dokumentárne filmy... alebo len jednoducho radi cestujú, a Nový Zéland tí praví dobrodruhovia skutočne vynechať nemôžu. Keďže už predtým sme položili otázku, či už Nový Zéland navštívili a 26 ľudí odpovedalo áno, tak z toho vyplýva, že väčšina z nich by ho chcela navštíviť ešte raz. Naozaj sa tomu nečudujeme, Nový Zéland má skutočne stále čo ponúknuť.      

Siedma otázka: Čo sa Vám na Novom Zélande páči, fascinuje Vás?

Na túto otázku mali respondenti sami vymyslieť odpoveď.  Väčšina ľudí sa zhodla v tom, že je to práve príroda a iná mentalita ľudí. No niektoré odpovede boli naozaj zaujímavé a originálne, napr.:

·         Na malom kúsku zeme, je kopec vecí, ktoré stoja za to vidieť J

·         Príroda, skvelí ľudia

·         Príroda, ostré slnko, ľudia čo sa často sťažujú J

·         Úžasné miesto na život

·         Je to krajina na konci sveta, kde sa dá dostať až po 39 hodinách letu

·         Príroda, ekologický prístup – vzor pre celý svet, životný štýl

·         Rozmanitá krajina

·         Páči sa mi poloha

·         Príjemný a priateľskí ľudia

·         Rozmanitá príroda, hory a oceán hneď vedľa seba

·         Povaha ľudí

·         Čo sa mi na Novom Zélande páči je, že má nádhernú a neporušenú prírodu, že je to riedko osídlená oblasť s príjemným podnebím. Myslím, že je to tiež vychýrená oblasť pre potápačov.

·         Na Novom Zélande je neuveriteľne krásna príroda, často krát človek neverí, že niečo také nádherné môže existovať. Ľudia sú tu strašne príjemní a snažia sa pomôcť ako sa len dá. Keď sa prechádzam po meste, neznámi ľudia ma zdravia a usmievajú sa na mňa, pani ktorá si polieva záhradu ma pozdraví a začne sa so mnou rozprávať. Život na NZ je omnoho uvoľnenejší a menej stresový.

·         Príroda, pri pozeraní Pána Prsteňov a Hobbita som videla niektoré nádherné zábery hôr

·         Nachádza sa mimo EU, je ďaleko od EU, príroda, angličtina

·         To, že sa nachádza tak ďaleko od nás a pritom je tam podobná príroda ako u nás

·         Úplne všetko

·         Nič

Z týchto odpovedí môžeme jednoznačne tvrdiť, že ľudia o Novom Zélande toho skutočne vedia pomerne dosť. No je zaujímavé, že pričom väčšina hovorí o priateľských a milých ľuďoch, našla sa aj odpoveď, kde niekto píše, že ľudia sa stále sťažujú. To môžeme pripísať aj tomu, že daný respondent sa nachádzal v inej časti krajiny, kde sa zmenila možno aj povaha obyvateľov. Ďalšou zaujímavosťou je, že niekomu sa páči na Novom Zélande naozaj úplne všetko, niekomu vôbec nič. Možno človek, ktorému sa nič nepáči, o Novom Zélande toho veľa nepočul, alebo ho jednoducho nezaujíma. 

Ôsma otázka: Hlavné mesto Nového Zélandu je?

·         Brisbane

4

6 %

·         Auckland

19

28 %

·         Wellington

44

64 %

Z týchto odpovedí môžeme povedať, že väčšina opýtaných a to 44 ľudí, teda 64 % napísala správnu odpoveď – Wellington. Toto mesto síce nie je najväčšie v krajine, no je naozaj hlavné. Wellington má populáciu 350 000 obyvateľov, no turisti ho v obľube veľmi nemajú. Väčšina ho má už plné zuby, a čo najrýchlejšie uháňajú na odplávajúci trajekt smerom na Pictonu. Auckland, tzv. utajené hlavné mesto Nového Zélandu, je typickým mestom plachiet, kde každý piaty obyvateľ vlastní loď. O utajenom hlavnom meste hovoríme aj preto, že pre acklanďanov je Auckland jediným hlavným mestom a nad Wellingtonom ohŕňajú nos. Aj preto je podľa nás odpoveď Wellington v podstate iba 64 % respondentov, nie až tak prekvapujúca.        

Deviata otázka: V ktorom klimatickom pásme sa nachádza Nový Zéland? 

·         Tropické pásmo

7

10 %

·         Mierne pásmo

44

64 %

·         Subtropické pásmo

15

22 %

Táto otázka sa môže zdať metúca keďže, Nový Zéland sa nachádza celkom blízko Austrálie, kde vládne práve tropické a subtropické podnebné pásmo, no naozaj správnou odpoveďou je mierne pásmo, tak ako uviedlo 44 opýtaných, teda 64 %.    

Desiata otázka: Aké ročné obdobie je práve na Novom Zélande? 

·         Jar

3

4 %

·         Leto

54

78 %

·         Jeseň

0

0 %

·         Zima

9

13 %

Táto otázka so možno môže zdať zbytočná, no jej cieľom bolo práve zistiť poznatky Slovákov o polohe Nového Zélandu, či naozaj vedia, že sa nachádza skoro presne oproti nám, je tam mierne podnebie a tým pádom je tam leto, tak ako uviedlo 54, teda 78 % opýtaných ľudí. To že je tam nejaké iné ročné obdobie uviedlo len 17 % opýtaných.   

Jedenásta otázka: Najznámejšími živočíchmi na Novom Zélande sú:

 

·         Cicavce

16

23 %

·         Vtáky

35

51 %

·         Plazy

6

9 %

·         Hmyz

7

10 %

Na túto otázku opäť odpovedala väčšina správne, ale aj tak je to len 35, teda 51% opýtaných, a ich odpoveď bola práve vtáky. Novozélandským národným vtákom je kiwi, a obyvatelia sa aj z hrdosťou nazývajú práve kiwi ľudia. Najmenej rozšírené sú cicavce, keďže z pôvodných druhov sa tu nachádzajú len tulene, a dva druhy netopierov, tak ako sme už spomínali v teoretickej časti tejto práce. No ľudia, ktorí Nový Zéland nepoznajú, no poznajú, že sa nachádza v miernom podnebnom pásme, teda v rovnakom ako sme my, a u nás sú najrozšírenejšie práve cicavce, mohli pri výbere postupovať práve takto. Týchto ľudí je 16, teda 23 %  respondentov, ktorí si zvolili práve cicavce. 

Jedenásta otázka: Ako sa volajú pôvodní obyvatelia Nohého Zélandu?

 

·         Maoriovia

52

75 %

·         Bantusovia

6

9 %

·         Aborigéni

7

10 %

Na túto otázku odpovedalo až 52, teda 75 % opýtaných Slovákov správne – Maoriovia. Na prvý pohľad sa táto otázka mohla zdať náročná, no dala sa aj celkom ľahko odvodiť, keďže Aborigéni sú pôvodný obyvatelia Austrálie. Niektorý si mohli myslieť, že práve pôvodný obyvatelia Autrálie sú rovnakí aj na Novom Zélande a preto si vybrali Aborigénov. Bantusovia sú kmeň, ktorý sa nachádza v Afrike.

Dvanásta otázka: Počuli ste o chytanej zmene vlajky Nového Zélandu?

·         Áno

20

29 %

·         Nie

45

65 %

Na túto otázku odpovedala väčšina nie, teda 45 opýtaných (65 %). Naozaj, táto otázka patrí k tým ťažším a iba skutoční odborníci, alebo ľudia čo sa o Nový Zéland skutočne zaujímajú, o nej môžu vedieť. Na vlajúcej časti súčasnej novozélandskej vlajky sú v modrom poli štyri rôzne veľké červené hviezdy usporiadané do súhvezdia Južného kríža a v ľavom hornom rohu je vlajka Britskej únie (Union Jack). Mnohým ľuďom sa nepáči, že vlajka sa veľmi podobá na austrálsku a neodráža nezávislosť Nového Zélandu od svojho niekdajšieho kolonizátora - Británie. Referendum o zmene chce priniesť premiér v tomto roku, teda v roku 2015.  

Trinásta otázka: Najobľúbenejším športom na Novom Zélande je:

·         Kriket

20

29 %

·         Ragby

43

62 %

·         Baseball

3

4 %

Na túto otázku opäť odpovedala väčšina a to 62 % (43 opýtaných) správne – Ragby. Možno pre niekoho prekvapujúce, ale je to tak. Ragby je na Novom Zélande uctievaný tak ako u nás hokej. Dokonca ani ľudia čo športy veľmi nemusia, tak ich finále alebo semifinále, kde hrá ich národný ragbyoví tím zaujíma. Kriket je národným športom v Austrálií, preto nie je prekvapujúce, že sa to mnohým mohlo popliesť.   

Štrnásta otázka: Ak by ste si mohli vybrať, žili by ste radšej na Slovensku, alebo na Novom Zélande?

·         Slovensko

17

25 %

·         Nový Zéland

49

71 %

Ak máme povedať pravdu, pri tejto otázke sme si mysleli, že väčšina odpovie Nový Zéland. Predsa je tam podobná príroda ako u nás, no povaha obyvateľov je úplne iná. Sú viac priateľskí, milší... Preto nás odpoveď 17 opýtaných, teda 25 %, trochu zaskočila. Nechceme tým povedať, že Slovensko je zlá krajina. No je tu mnoho problémov, ktoré trápia toľkých ľudí, ako je napr. korupcia, rómska otázka, platy... A tak nás predsa aj potešilo, že sa našli takí národovci, čo by radšej zostali na Slovensku, než by išli na Nový Zéland.    

Vytvorte si web stránku zdarma! Webnode